Határtalanul
Kérjük válassz egy eseményt
A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul! a nemzeti összetartozás operatív programja. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.
Iskoláink 2014 óta vesznek részt a Határtalan programban, melynek kapcsán a következő pályázatokat valósítottuk meg:
HAT-20-02-0212
„Harapj a jóba! Gasztronómiai és kulturális kalandozások Erdélyben és Magyarországon”
RECEPTGYŰJTEMÉNY - kattints ide
A Toldi Miklós Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 40 fős diákcsapata, 2021 őszén, 5 napos kiránduláson vett részt a Határtalanul program keretében. Projekt témája részben a gasztronómiára épült. Ennek jegyében készítettünk kenyeret, madárkát, tejfölös-cukros lepényt, kürtőskalácsot.
Partner iskolánk a Kolozsvári Református Kollégium Szakiskolája nevében nagy szeretettel, Balázs-Malmos Edit szakvezető és kolléganői fogadtak bennünket. Minden általuk tanított szakma munkájába belepillanthattunk, közösen készítettünk lekvárral töltött kifliket, és többen új frizurát is kaptak a fodrász tanulók jóvoltából. Az erdélyi diákokkal hamar megtalálták a hangot a diákjaink, és elérhetőségeket cseréltek a könnyebb kapcsolattartás végett.
Az út során sétáltunk a Szamos, Körös partján, Kolozsvár belvárosában. Ellátogattunk Marosfőre, ahol helyi készítésű finomságokból falatoztunk. Gyergyószentmiklóson egy látványsajtműhelyben a sajtkészítés művészetéről tanultunk és kóstolón vettünk részt.
Láttuk Erdély egyik legnevezetesebb természeti látnivalóját a Békás- szorost, és a közelében lévő Gyilkos-tavat is. Csíksomlyón a csodatévő Mária kegyszobor elé járultunk, majd elsétáltunk a Barátok Feredőjéhez. Nyergestetői emlékműnél emlékeztünk a szabadságharc védelmezőire.
A Szent Anna tónál, Európa legszebb vulkanikus eredetű tavánál is kirándultunk. A közelében lévő Mohos –tőzeglápnál ritka növényfajokat figyelhettünk meg. Alsócsernáton a Haszmann Pál múzeumban Háromszék leggazdagabb népi gyűjteményét nézhettük meg.
Kisbaconban egy jó félnapos program várt bennünket: megtanultuk kenyérsütés fortélyait, és meglátogattuk a helyi vízimalmot, és tájházat, majd Benedek Elek mesekönyveiben olvastunk.
Korondon egy taplász műhelyt kerestünk fel, ahol megnéztük miből is áll ez a világon egyedülálló mesterség. A település kijáratához érve megismerkedtünk a sóvágás művészetével is.
Végül sétáltunk Körösfőn, és ellátogattunk Kalotaszentkirályra, ahol megkóstoltuk a híres erdélyi kürtőskalácsot.
2022 tavaszán szeretettel várjuk a kolozsvári iskola diákjait Nagykőrös városába. Több közös programmal is készülünk. Reméljük olyan jól fogják magukat érezni, mint mi az 5 nap során Erdélyben.
A Toldi iskola kísérő tanárai és résztvevő diákjai nevében: Bori Beáta tanárnő
A Kolozsvári Református Kollégium látogatása Nagykőrösön a Toldi iskolában
A Határtalanul program keretében 2022. március 21-én a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolájának 40 tanulóját és 3 kísérő pedagógusát fogadtuk, akik 5 napot töltöttek el Magyarországon, ebből 2 napot iskolánkban. Első napon az Arany János Kulturális Központ, Könyvtár és Muzeológiai Gyűjtemény múzeuma várta őket, majd a Toldis diákok segítségével a várost fedezhették fel.
Kedden szeretettel fogadtuk őket az iskolában, és igyekeztünk bemutatni nekik mindennapjainkat. A cukrász tanműhelyben mézes kalácsot és tortát díszítettek, a pék tanműhelyben pékárukat készítettek (ezt a nap folyamán el is fogyasztották), a laborokban érdekes kísérleteket próbálhattak ki, míg a délelőtt végén a gépész és a kertész tanműhelyeink bemutatása színesítette a programot.
A délután folyamán a kecskeméti Fornetti, és Univer cégek várták őket. Az üzemek bemutatását nagyon izgalmas programnak tartották, nem jártak még ilyen helyen a diákok. A nap végébe még egy kis kecskeméti városnézés is belefért.
A búcsúesten közösen játszottunk, énekeltünk, táncoltunk. Megható élmény volt, amikor a diákok velünk együtt énekelték az Ismerős Arcok Nélküled című számát.
Nagykőrösön és környékén kívül egy napot Poroszlón, a Tisza-tónál töltöttek vendégeink. A kirándulás minden diákot teljesen lenyűgözött. Az időjárás is kedvezett a csapatnak, így az Ökocentrum látogatása mellett egy hajókázás is belefért a napba.
Csütörtökön egy közös kiránduláson vettünk részt. Iskolánk tanulói is csatlakoztak az erdélyi csapathoz, és közösen csodáltuk meg a felújított Gödöllői Királyi Kastélyt, és tettünk sétát a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert ösvényein.
A hazautazás napján a kolozsvári diákok még Eger nevezetességeit fedezték fel.
Reményeink szerint ez a kirándulás valami új kezdete is volt, hiszen csodás barátságok kötődtek mind a diákok, mind pedig a pedagógusok között. Így hisszük, hogy lesz még folytatás!
Bori Beáta és Kollát Emese tanárnők, a Határtalanul program felelősei
HAT-19-02-0303
Projekt eredményei
A diákok megismerkedtek egymással, megértették, hogy a magyarországi és romániai magyar diákok között nincs különbség. Néhány szép barátság is kötődött. Szívesen voltak együtt, elsősorban a sport programokban. A Dévai diákok látogatást tettek a Pesti Barnabás Élelmiszeripari Technikum tanműhelyében és a hazai diákokkal együtt készítettek kalácsot és más finom süteményeket. Projektünk másik célja colt az 1848/49-es szabadságharc helyszíneinek felkeresése. Ismerkedés az ott zajló eseményekkel. Ennek érdekében úgy állítottuk össze mindkét csoport programját, hogy a legfontosabb helyszíneken megemlékezhessünk az akkor élt hősökről.
Nemzeti Összetartozás Napja összefoglalása
A témanapot 2022.06.13-án tartottuk. Ez az iskolai egészségnappal egy időben történt. A délelőtt folyamán az érdeklődő diákoknak és tanároknak bemutattuk az elkészült projekt alapját. A részt vevő diákok meséltek élményeikről. Levetítettük a program során készült képeket és azokat a videókat, amiket a vendég diákokról készítettünk az iskolai tanműhelybe.
Az érdeklődő diákok leggyakrabban feltett kérdései:
- Mikor lesz a következő utazás?
- Hogyan lehet bekerülni a csoportba?
Létrehozott tárgyi vagy szellemi termék(ek) leírása
A termék egy web oldal, amit az 1848/49-es szabadságharc nagy csatáiról készítenek a diákok.
Az előkészítő szakaszban adatokat és forrásokat gyűjtöttünk a diákokkal. Az informatika terem használatával gyakorolhatták az IKT eszközök használatát is.
Az összegyűjtött információkat felidéztük a kirándulás alkalmával.
A témanapra elkészült az a bemutató, amin az iskola diákjai megismerhették tevékenységünket. A weblap szerkesztése folyamatban van. Az iskolai weblapon keresztül lesz elérhető.
A két utazáson részt vett összes diák száma: 68 fő
A két utazáson részt vett összes kísérőtanár száma: 6 fő
Az előkészítő szakasz: 2022.05.16.
A foglalkozást vezeti Dénes László tanár úr aki Kolozsváron született és ott is végezte egyetemi tanulmányait. Saját ismeretei és tapasztalatai alapján bemutatja a meglátogatni szánt terület etnikai helyzetét, a magyar nemzetiség lehetőségeit és nehézségeit. Megismerteti Erdély történetével a résztvevőket, kitér a trianoni hatásaira. A diákok megismerik a projekt tervezetét. Előzetesen kapnak feladatokat, amit a kiránduláskor bemutatni.
Külhoni utazás – 2022.05.24-2022.05.28.
2022.05.24-én indultunk. Aradon megemlékeztünk a kivégzett tábornokokról. Rövid dramatizált megemlékezést tartottunk. Felolvastuk a kivégzettek utolsó mondatait. Déván a Téglás Gábor iskola diákjai és nevelői fogadtak bennünket. A dévai diákok és kísérői megmutatták nekünk Déva várát, és néhányan velünk tartottak Gyulafehérvárra. Az 1848-as események mellett a Szent Mihály templomba koszorút helyeztünk el Hunyadi János sírján.
Harmadik nap elköszöntünk vendéglátóinktól. Nagyszebenben megemlékeztünk Bem tábornok téli hadjáratáról, és megnéztük a várost. Estére Segesváron voltunk. Az UNESCO védelme alatt lévő világörökség belvárosában volt a szállásunk. Rövid városnézés után másnap reggel kimentünk a csata helyszínére. Megnéztük a Petőfi Múzeumot és koszorút helyeztünk el a csata emlékoszlopánál. Késő délelőtt értünk Brassóba. A Fekete Templom megtekintése volt a cél. Itt emlékeztünk meg a város 1849-ben betöltött szerepéről.
A Szászsebesben töltött este után másnap reggel indultunk vissza Budapestre.
A magyarországi utazás: 2022.06.07-2022.06.11
A dévai diákoknak Budapesten nem tudtunk szállást foglalni. Így a Sóós István Borászati technikum szigetcsépi tangazdaságának a vendégházában laktak. Ennek megfelelően a programjuk kicsit változott. A pákozdi 1848-as obeliszk és a Katonai Emlékpark látogatása után Székesfehérvár nevezetességivel ismerkedtek a diákok.
A tervezett budapesti programok teljesültek. Mind két csoport részére érdekes feladat volt az iskolai tanműhelyben végzett közös tevékenység. Az itt készült termékeket természetesen a diákok elfogyasztották. A délutánban a Budai Várba tettünk látogatást, ahol esősorban az 1849. május 21-i vár visszafoglalásáról esett szó.
A 4. nap a dévai diákok a tavaszi hadjárat útvonalán haladtak. Megemlékeztek az 1849-es Kápolnai csatáról. Egerben koszorúztak Lenkei János honvédszázados szobránál és megtekintették az 1849-ban Egerben elhunyt honvédek temetőjét.
Természeten jártak az egri várban és ismerkedtek a várossal is.
Értékelő szakasz:
A témanapot 2022.06.13-án tartottuk. Ez az iskolai egészségnappal egy időben történt. A délelőtt folyamán az érdeklődő diákoknak és tanároknak bemutattuk az elkészült projekt alapját.
Fakultatív program: Az utazásban részt vevő diákok osztályfőnöki óra keretében mesélték el élményeiket és mutatták be képeiket társaiknak.
HAT-19-02-0131
Külhoni utazás:
2020. március 8-11.
A külhoni utazást a tervek szerint igyekeztünk megvalósítani:
1. nap – 2020. március 08.
Reggel indultunk a Hősök teréről, majd Nagyvárad érintésével jutottunk Kolozsvárra. Kolozsváron megtekintettük a Mátyás szobrot, Mátyás szülőházát, egy ortodox templomot, majd rövid sétát tettünk a városban. Sajnos az odaúton a Tordai hasadékot nem tudtuk megtekinteni a rossz időjárás miatt. Útközben egy régi diákunk éttermében vacsoráztunk, majd megérkeztünk Gyergyószentmiklósra, a Szent Benedek Tanulmányi Központba.
2. nap – 2020. március 09.
Délelőtt megtekintettük a partneriskolát, a BATTHYÁNY IGNÁC TECHNIKAI KOLLÉGIUMOT. Az igazgató és a tanárok bemutatták az iskolát, a képzéseket, majd megtekintettük a várost. Örmény templom, Szent Miklós szobor meglátogatásával teljes képet kaptunk a város történetéről. Az ebédet a helyi diákok készítették. Délután ellátogattunk Csíksomlyóra, megtekintettük a Kegytemplomot, hallottunk a híres búcsú történetéről. Csíkszeredán megnéztük a Mikó-várat, a Makovecz Imre templomot, majd rövid séta után bevásároltunk.
Csíkszentdomonkoson a Márton Áron Múzeumban részletes idegenvezetésben volt részünk. A vacsorát szintén a helyi diákok készítették. A tanulmányházba érve értékelő és ismerkedő estet tartottunk, játszottunk.
3. nap – 2020. március 10.
Reggel a Szent Benedek Tanulmányközpontba látogattunk, ahol a helyi diákokkal közösen sajt, kenyér és kolbász workshop-on vettek részt a tanulók. Megtanulták a hagyományos eljárásokat, majd közösen ebédeltek. Ebéd után megtekintették a tangazdaságot is Kastal László igazgató úr vezetésével.
Délután a helyi diákokkal közösen túráztunk a Békás-szorosban, majd megtekintettük a Gyilkos-tavat. Este a helyiekkel közös táncesten vettünk részt.
4. nap – 2020. március 11.
Sajnos a koronavírus járvány miatt szerda reggel bezárták a Romániai iskolákat, így haza kellett indulnunk. Reggel elbúcsúztunk a helyi vendéglátóinktól, majd a Parajdi sóbánya megtekintését követően hazautaztunk.
A hazaút és a határátkelés is zökkenőmentes volt.
Szálláshely:
Szent Benedek Tanulmányi Központ
A szálláshelyet az Agrárminisztérium ajánlotta, nagyon meg voltunk vele elégedve. A szállásadók kedvesek, segítőkészek voltak és mindenben segítettek.
A diákok 2-3-4 ágyas szobákban voltak elhelyezve, kb. 10 főnként rendelkezésre állt zuhanyzó és mosdó. Az elhelyezkedése is nagyon kedvező, hiszen a Csíky-kert természetvédelmi terület közepén helyezkedik el, csendes, nyugodt helyen.
Tematikus útvonal összefoglalása:
A tematikus útvonalat az eredeti tervek szerint meg tudtuk valósítani. A pályázatban beadottak szerint az adott témákat feldolgoztuk a diákokkal közösen, melyért minden diák történelem vagy földrajz vagy társadalomismeret (az adott évfolyamnak megfelelő) tantárgyi érdemjegyet kapott.
A diákok sokat fejlődtek, az ismereteket kvízekkel mélyítettük, melyre nagy volt az érdeklődés. A tematikus útvonal kiváló képet adott a diákoknak a nagy magyarok erdélyi kötődéseiről.
Létrehozott szellemi termék:
Az utazás során létrehoztunk egy online kvízt, mely a diákok által feldolgozott anyagokból és a meglátogatott helyekről készült. Fontos volt, hogy a kvíz elérhető legyen mindenki számára, így a google documents szolgáltatást választottuk, azon belül is a google forms-t. Az így elkészült kvíz gyors képet ad a diákoknak a meglátogatott helyekről, újra át tudják élni az élményeket és ami a legfontosabb, más iskola számára is használható. Minden utunk során készítünk kvízt a diákoknak, ami a hazafele utat még gyorsabbá teszi, egy összefoglalása annak a pár napnak, amit a diákok külhonban töltenek. A csatolmányok közé a kvízt csak word dokumentum formájában tudjuk feltölteni, azonban a dokumentumban szerepel a google forms kvíz elérhetősége is.
Az utazás előtt létrehoztunk egy facebook csoportot ahol a diákoknak lehetősége volt ismerkedni (mivel 4 iskola diákjai utaztak közösen), így ide fel tudtuk tölteni a kvízt az utazást követően, újra átélhették az élményeket közösen.
HAT-14-02-0073
Határtalanul pályázat beszámolója
HAT-14-02-0073
A pályázat összefoglalója
A teljes projekt rövid értékelése
A programot mind a magyarországi, mind a határon túli csoport tanulói és kollégái nagy izgalommal várták. A magyarországi tanulóknak 2014. október 14-16. között került sor az előkészítő órákra, ahol a csapatdinamika hamar kialakult és könnyen ment az együttgondolkodás és a feladatmegoldás. Elsőként az erdélyi csapat érkezett Magyarországra, amikor is sor került a szakmai kulturális programok megvalósítására. A diákok és a tanárok egyaránt örömmel töltötték az időt a KASZK 4 tagintézményében. A magyarországi tanulók látogatása szintén tapasztalatokkal és kulturális ismeretekkel gazdagodott. Sor került a herbárium kialakítására, Székelyföld megismerésére, szakmai konzultációkra és kapcsolatépítésre. A 2 intézmény között a létező együttműködés immár 4 éves, a további kooperáció lehetőségeinek megvitatása megtörtént, a nyáron egy nagyobb létszámú mezőgazdasági gépész tanulókból álló csoport nyári gyakorlatát szervezzük Piliscsabára.
Az első találkozás meghatározó élménye
Minden nap 6-6 tanuló kísérte a külhoni csoportot, annak megfelelően, hogy a program melyik iskolához kapcsolódott. Azt gondolom a legmeghatározóbb pillanat mégiscsak az volt, mikor a záró napon minden, a programban résztvevő külhoni és itthoni tanuló együtt kirándult Esztergomba, majd egy közös vacsorával, tánccal zárták az estét. Látható volt, hogy szoros barátságok alakulnak, és a tanulók már számolták a napokat, hogy mikor láthatják viszont egymást.
A második találkozás meghatározó élménye
Azt hiszem a második (erdélyi) találkozás legmeghatározóbb élménye a táncház volt. Nem számítottunk arra, hogy a 24 tanulóból álló csoport ekkora érdeklődést mutat, annak ellenére, hogy a program nem volt kötelező, mindenki megjelent. Külhoni és itthoni gyerekek együtt táncoltak és népdalokat énekeltek. Nagy öröm volt látni azt, hogy az itthon kialakult közös barátságok itt folytatódtak.
Az előkészítő óra – 2015. március 11.
Az előkészítő órák 3 órás egységekben kerültek megvalósításra. A KASZK három érintett telephelyén hasonló tematikával. Ezeken részt vett az iskola teljes tanulói közössége. Az első szakaszban a foglalkozást tartó kolléga egy kapcsolódó filmet vetít le a tanulóknak, elemezte azt, és előadást tartott, majd a tanulók csoportosan (6-6 fő) feladatokat oldottak meg a partneriskolával, Erdéllyel, és a történelmi tényekkel kapcsolatban. Ezután értékelték és közösen megoldották a feladatokat.
Alkalmazott pedagógiai módszerek
Előadás, csoportmunka, önálló tevékenység
Fakultatív programok
Előkészítő tevékenység (18 óra)
Mivel azt, hogy a pályázat nyertes tudtuk, ezért egy nyári kirándulás keretében 24 főt vittünk táborozni, akik érdeklődtek a program iránt. A 3 nap lényegében egy csapatépítés volt, felkészítés az erdélyi programra. A testvériskolai filmfesztiválra a kirándulások alkalmával került sor.
Filmfesztivál
Eredetileg fakultatív tevékenységként csak a testvériskolai filmfesztivált terveztünk, azonban egy másik programmal összekapcsolva jó ötletnek tűnt a tanulóknak egy nyári kirándulást szervezni a témában. Így a tanév végén kiválasztásra kerültek a gyerekek, akik a témanap szervezésében is aktívan közreműködtek. A testvériskolai filmfesztiválra az első és a második utazás alkalmával került sor, ahol az elkészült film bemutatásra került.
Mivel azt, hogy a pályázat nyertes tudtuk, ezért egy nyári kirándulás keretében 24 főt vittünk táborozni, akik érdeklődtek a program iránt. A 3 nap lényegében egy csapatépítés volt, felkészítés az erdélyi programra. A testvériskolai filmfesztiválra a kirándulások alkalmával került sor.
Az első utazás – erdélyi diákok Magyarországon
2015. március 16-20.
Az első találkozás során elkészült termékek:
“Magyarok ligete” fasor, egynyári virágokból álló virágágyás, faültetés, kültéri installáció
Mindegyik elkészült termék az iskola minden tanulója, tanára és látogatója számára hasznosul, olyan témát, mutat be, dolgoz fel, amely a nemzeti köznevelés alapfeladatának megfelelően a hazafiságra nevelést szolgálja. Ugyanígy azonban a szélesebb környezet (település) lakossága és általános és középiskolái számára is látogatható helyszínekről van szó, így az elkészült termékekben hordozott nevelési üzenet más oktatási intézmények és közösségek tevékenységébe is bekapcsolható.
1. nap
FM KASZK Dr. Szepesi László Mezőgazdasági és Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium
A kézdivásárhelyi csoport megérkezése, vacsora és ismerkedés a piliscsabai diákokkal. A program részleteinek megismerése. A “Magyarok ligete” fasor terveinek egyeztetése, véglegesítése, a fák melletti táblák elkészítése közös, kiscsoportos tevékenységként.
2. nap
FM KASZK Táncsics Mihály Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium
A váci iskola arborétum kertjében dunai kavicsokból előzetesen megtervezett installáció elkészítése. A “térkép”, a mai Magyarország területét mutatja, kiemelve rajta a FM KASZK 4 tagintézményét, és méretarányos távolságban és méretben Székelyföldet, kiemelve rajta Kézdivásárhelyt. Körben és a két földrajzi terület között talajtakaró növényeket telepítenek a tanulók. Az installációban elhelyezésre került egy időkapszula, melyben aznapi újság, diákok névsora, némi aprópénz és egy üzenet a jövőbe című írás szerepelt. A diákok az installáció készítése előtt megtekintették a váci iskolát és megismerkedtek a szakmai lehetőségeikkel. Földrajz ismeretek bővítése.
Váci Városnézés (Püspökség, Dunaparti séta, Kőkapu, Március 15-e tér, stb.). Ezt követően a diákok megtekintették az iskola Floch-pusztai tangazdaságát, ahol egy szakmai körbevezetésen vettek részt. Mezőgazdasági ismeretek bővítése, szakmai tapasztalatcsere.
A “Magyarok ligete” fasor terveinek egyeztetése, véglegesítése, a fák melletti táblák elkészítése közös, kiscsoportos tevékenységként.
3. nap
FM KASZK Közép-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium
A “Magyarok ligete” fasor ültetése, az információs táblák kihelyezése, amely tevékenységet a hazai és külhoni tanulók együtt, kiscsoportos tevékenységként végeztek el. A programot megelőzően a Bercsényi iskola tanműhelyeinek meglátogatása történt, ismerkedés a tanulókkal. Szakmai tapasztalatcsere, biológiai ismeretek bővítése.
Az egynyári virágokból álló beültetés elkészítése közös tevékenységként az iskola kertjében. Ezt követően játékos városnézés a következő útvonalon: Kossuth Lajos tér, Szabadság tér, Széchenyi István tér, Szent István Bazilika, Erzsébet tér, Vörösmarty tér, Kossuth Lajos tér. Kertészeti ismeretek bővítése.
Testvériskolai filmfesztivál: A tanulók kisfilmeket készítenek el, amelyben bemutatják iskolájukat, saját magukat és a program keretében megvalósuló programokat. Az estén bemutatásra került a FM KASZK 4 iskolájának bemutatkozó videója. A film készítésének megvalósulása projektmódszerrel, a diákok önálló, tanár által mentorált tevékenységével történt. Projektmódszer elsajátítása.
4. nap
FM KASZK Dr. Szepesi László Mezőgazdasági és Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium
A háromszéki magyar települések fáinak elültetése és az információs táblák elkészítése, közösen végzett, kiscsoportos tevékenység, majd ezt követően a piliscsabai iskola és a Pázmáneum megtekintése történt. Kertészeti ismeretek bővítése.
Kirándulás Esztergomba a KASZK 4 tanulóinak részvételével. 19 külhoni, 24 itthoni tanuló közös előre tervezett kirándulása idegenvezetéssel. Bazilika, Párkányi séta, belvárosi séta.
Búcsúest, táncest. A külhoni és itthoni diákok közös búcsúestje, ahol sor került a 4 iskola által összeállított ajándékcsomagok átadására minden résztvevő részére (üdítők, póló). A vacsorát követően a piliscsabai iskola diákjai egy közös táncházzal készültek a külhoni diákok részére, melyen mind a 4 tagintézmény és az erdélyi csapat is részt vett.
5. nap
Hazautazás
A második utazás – magyar diákok Erdélyben
2015. április 25-29.
A második találkozás során elkészült termékek:
Székelyföld növényei – tavaszi herbárium elkészítése
Az utazáson résztvevő diákok túrázva felfedezték a térség növényvilágát, természeti kincseit és herbárium készítéséhez növényeket gyűjtöttek a tavaszi flórából. A növényeket közösen meghatározták, preparálták, majd minden növényről információs tablót készítettek. Ennek alapján mindkét iskola számára elérhető lesz egy székelyföldi herbárium, amely közvetlenül szolgálja az oktatást, mind a mezőgazdasági szakmákat tanulók, mind az általános természettudományi képzésben résztvevők számára is. Emlékfák ültetése révén gazdagodott az iskola környezete, és fejlődik a tanulók szakmai ismerete is a fásszárú növényekkel kapcsolatban.
1. nap
Apor Péter Líceum – Kézdivásárhely
A magyarországi diákok megérkezése a testvériskola kollégiumához. Vacsora és ismerkedés. Éjszakai városnézés Kézdivásárhelyen, történeti ismeretek, Gábor Áron történetének megismerése. Történelmi ismeretek bővítése.
2. nap
Csíkszereda, Nyerges-tető, Csíksomlyó, Bálványos
Koszorúzás a Nyerges-tetőn, Himnusz és Székely Himnusz közös eléneklése, történelmi események felidézése. Csíkszeredai Múzeum meglátogatása, városnézés, majd séta a Csíksomlyói kegytemplomhoz. Közben a helyi növényvilág feltérképezése, fajfelismerés, tavaszi herbárium készítéséhez növények gyűjtése. Ebéd Bálványoson, majd a borvízforrások megtekintése, természeti jelenség megismerése.
Szent Anna tó, Mohos tőzegláp
Szent Anna tó történetének és kialakulásának megismerése, növények gyűjtése a herbáriumba. Mohos tőzegláp megismerése, idegenvezetéssel az élővilág feltérképezése. Földrajz és mezőgazdasági ismeretek bővítése.
Kézdivásárhely
A helyi és vendégdiákok közös sporttevékenysége. Ostor használatának megtanulása.
3. nap
Orbai túra, útvonal: Gelence, Zabola, Kovászna, Tündérvölgy
A helyi növényvilág feltérképezése, fajfelismerés, tavaszi herbárium készítéséhez növények gyűjtése. Gelence: Templom és idegenvezetés, Zabola: Csángó múzeum meglátogatása, Kovászna: Pokolsár története, borvíz kóstolás, Mofeta látogatás, Tündérvölgy megismerése kisvasutas utazás, vízesés megtekintése. Történelmi ismeretek bővítése, földrajz és biológia ismeretek bővítése – mofeta és borvíz.
FM KASZK iskolák fáinak elültetése, ezt követően a helyi és vendégdiákok közösen elkészítették a tavaszi herbáriumot:
Vegyes (magyarországi és kézdivásárhelyi) tanulókból kialakított csoportokban a begyűjtött növényeket meghatározták és herbárium készítéséhez preparálták azokat, az egyes növényekből információs tablókat készítenek. Internetes keresés, növényhatározóból a növények beazonosítása. Biológiai ismeretek bővítése.
Bálványos
Az Apor Péter Líceum igazgatójának meghívása után a diákok a tanárokkal közösen részt vettek egy közös vacsorán az iskola Bálványos környékén található kirándulóhelyén. A diákok itt egy órás séta alkalmával felfedezték a környék növényvilágát, majd történeteket hallottak a környék állatvilágáról is. Biológia és földrajz ismeretek bővítése.
4. nap
Sepsiszentgyörgy
A Székely Nemzeti Múzeum, Lábas-ház, Vadászmúzeum megtekintése majd főtéri séta. Erdély növény és állatvilágának, történelmének további ismeretek bővítése.
Kézdivásárhely
A kézdivásárhelyi múzeum meglátogatása, az udvarterek, helyi épületek és emlékművek feltérképezése. Céhtörténeti múzeum megtekintése.
Búcsúest, táncház, közös éneklés a helyiek vezetésével. Az este folyamán sor került a testvériskolai filmfesztivál 2. fordulójára, amikor is bemutatásra kerültek az erdélyiek által készített iskolát bemutató filmek.
5. nap
Utazás Magyarországra
Értékelés
A hazautazást követő napokon kerültek mindenhol megrendezésre a ballagások, majd az azt követő héten kezdődtek az érettségik, így sajnos nem találtunk olyan napot, amikor ne zavartuk volna ezek megrendezését. A pénteki nap a vidéki tanulók miatt indokolt, így a leghamarabbi időpont a május 15-e volt.
Az értékelő órára május 15-én, egy pénteki napon került sor. A 4 iskola tanulói és kísérő tanárai a Bercsényi Miklós iskolában találkoztak, ahol a program egy közös főzéssel és sporttal kezdődött. Ezt követően a diákok megtekintették a közösen készített képeket, felelevenítették az élményeket, majd egy beszélgetésre került sor a tanulók és a kísérő tanárok részvételével, ahol megbeszélték az átélt tapasztalatokat, tanulságokat, és kitűztek közös célokat a jövőre nézve. A beszélgetéseket követően ismét közös játékra került sor, majd a tanulóknak lehetőségük volt az iskolában aludni, így ismét átélhették a közös táborozás élményét.
Az értékelő óra módszertana a közös megbeszélés és szóbeli reflexiók, tanulói önértékelések alkalmazása. Az értékelő órában (4 óra) a tanulók megbeszélik a közös élményeket, szakmai tapasztalatokat és közös célokat tűznek ki a jövőre nézve. Történtek áttekintése, tanulságok levonása, eredmények megfogalmazása, külhoni magyarsághoz tartozó ismeretek, az együttműködés során szerzett tapasztalatok iskolai keretek között történő megjelenítése.
Témanap megvalósítása
A 4 tagintézményben egyszerre valósítottuk meg a következő felépítésű témanapot. Mind a 4 tagintézményben egy-egy kisebb létszámú tanuló csoport (6-6 fő) képviselte a projektben résztvevő tanulókat. 1. Bevezető tájékoztató az iskola tanulói számára a projektről, annak célkitűzéseiről, megvalósításáról. (iskola vezetésének tagja) 2. A program során készített fényképekből és videó felvételekből készített 20 perces kisfilm megtekintése. 3. Kézdivásárhelyről szóló előadás. 4. Erdély bemutatása. 5. A projekt során megvalósított termékek bemutatása 1-1 külön teremben, amelyek egész nap során látogathatóak voltak és ott az érdeklődők részletesen megismerhetik a tervezés, előkészítés, kivitelezés menetét, valamint betekintés nyerhettek a dokumentálás révén a részletes munkába is.
A témanaphoz kapcsolódó prezentációt itt tekintheti meg!
HAT-14-02-0073
Határtalanul pályázat beszámolója
HAT-14-02-0073
A pályázat összefoglalója
A teljes projekt rövid értékelése
A programot mind a magyarországi, mind a határon túli csoport tanulói és kollégái nagy izgalommal várták. A magyarországi tanulóknak 2014. október 14-16. között került sor az előkészítő órákra, ahol a csapatdinamika hamar kialakult és könnyen ment az együttgondolkodás és a feladatmegoldás. Elsőként az erdélyi csapat érkezett Magyarországra, amikor is sor került a szakmai kulturális programok megvalósítására. A diákok és a tanárok egyaránt örömmel töltötték az időt a KASZK 4 tagintézményében. A magyarországi tanulók látogatása szintén tapasztalatokkal és kulturális ismeretekkel gazdagodott. Sor került a herbárium kialakítására, Székelyföld megismerésére, szakmai konzultációkra és kapcsolatépítésre. A 2 intézmény között a létező együttműködés immár 4 éves, a további kooperáció lehetőségeinek megvitatása megtörtént, a nyáron egy nagyobb létszámú mezőgazdasági gépész tanulókból álló csoport nyári gyakorlatát szervezzük Piliscsabára.
Az első találkozás meghatározó élménye
Minden nap 6-6 tanuló kísérte a külhoni csoportot, annak megfelelően, hogy a program melyik iskolához kapcsolódott. Azt gondolom a legmeghatározóbb pillanat mégiscsak az volt, mikor a záró napon minden, a programban résztvevő külhoni és itthoni tanuló együtt kirándult Esztergomba, majd egy közös vacsorával, tánccal zárták az estét. Látható volt, hogy szoros barátságok alakulnak, és a tanulók már számolták a napokat, hogy mikor láthatják viszont egymást.
A második találkozás meghatározó élménye
Azt hiszem a második (erdélyi) találkozás legmeghatározóbb élménye a táncház volt. Nem számítottunk arra, hogy a 24 tanulóból álló csoport ekkora érdeklődést mutat, annak ellenére, hogy a program nem volt kötelező, mindenki megjelent. Külhoni és itthoni gyerekek együtt táncoltak és népdalokat énekeltek. Nagy öröm volt látni azt, hogy az itthon kialakult közös barátságok itt folytatódtak.
Az előkészítő óra – 2015. március 11.
Az előkészítő órák 3 órás egységekben kerültek megvalósításra. A KASZK három érintett telephelyén hasonló tematikával. Ezeken részt vett az iskola teljes tanulói közössége. Az első szakaszban a foglalkozást tartó kolléga egy kapcsolódó filmet vetít le a tanulóknak, elemezte azt, és előadást tartott, majd a tanulók csoportosan (6-6 fő) feladatokat oldottak meg a partneriskolával, Erdéllyel, és a történelmi tényekkel kapcsolatban. Ezután értékelték és közösen megoldották a feladatokat.
Alkalmazott pedagógiai módszerek
Előadás, csoportmunka, önálló tevékenység
Fakultatív programok
Előkészítő tevékenység (18 óra)
Mivel azt, hogy a pályázat nyertes tudtuk, ezért egy nyári kirándulás keretében 24 főt vittünk táborozni, akik érdeklődtek a program iránt. A 3 nap lényegében egy csapatépítés volt, felkészítés az erdélyi programra. A testvériskolai filmfesztiválra a kirándulások alkalmával került sor.
Filmfesztivál
Eredetileg fakultatív tevékenységként csak a testvériskolai filmfesztivált terveztünk, azonban egy másik programmal összekapcsolva jó ötletnek tűnt a tanulóknak egy nyári kirándulást szervezni a témában. Így a tanév végén kiválasztásra kerültek a gyerekek, akik a témanap szervezésében is aktívan közreműködtek. A testvériskolai filmfesztiválra az első és a második utazás alkalmával került sor, ahol az elkészült film bemutatásra került.
Mivel azt, hogy a pályázat nyertes tudtuk, ezért egy nyári kirándulás keretében 24 főt vittünk táborozni, akik érdeklődtek a program iránt. A 3 nap lényegében egy csapatépítés volt, felkészítés az erdélyi programra. A testvériskolai filmfesztiválra a kirándulások alkalmával került sor.
Az első utazás – erdélyi diákok Magyarországon
2015. március 16-20.
Az első találkozás során elkészült termékek:
“Magyarok ligete” fasor, egynyári virágokból álló virágágyás, faültetés, kültéri installáció
Mindegyik elkészült termék az iskola minden tanulója, tanára és látogatója számára hasznosul, olyan témát, mutat be, dolgoz fel, amely a nemzeti köznevelés alapfeladatának megfelelően a hazafiságra nevelést szolgálja. Ugyanígy azonban a szélesebb környezet (település) lakossága és általános és középiskolái számára is látogatható helyszínekről van szó, így az elkészült termékekben hordozott nevelési üzenet más oktatási intézmények és közösségek tevékenységébe is bekapcsolható.
1. nap
FM KASZK Dr. Szepesi László Mezőgazdasági és Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium
A kézdivásárhelyi csoport megérkezése, vacsora és ismerkedés a piliscsabai diákokkal. A program részleteinek megismerése. A “Magyarok ligete” fasor terveinek egyeztetése, véglegesítése, a fák melletti táblák elkészítése közös, kiscsoportos tevékenységként.
1. nap
FM KASZK Táncsics Mihály Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium
A váci iskola arborétum kertjében dunai kavicsokból előzetesen megtervezett installáció elkészítése. A “térkép”, a mai Magyarország területét mutatja, kiemelve rajta a FM KASZK 4 tagintézményét, és méretarányos távolságban és méretben Székelyföldet, kiemelve rajta Kézdivásárhelyt. Körben és a két földrajzi terület között talajtakaró növényeket telepítenek a tanulók. Az installációban elhelyezésre került egy időkapszula, melyben aznapi újság, diákok névsora, némi aprópénz és egy üzenet a jövőbe című írás szerepelt. A diákok az installáció készítése előtt megtekintették a váci iskolát és megismerkedtek a szakmai lehetőségeikkel. Földrajz ismeretek bővítése.
Váci Városnézés (Püspökség, Dunaparti séta, Kőkapu, Március 15-e tér, stb.). Ezt követően a diákok megtekintették az iskola Floch-pusztai tangazdaságát, ahol egy szakmai körbevezetésen vettek részt. Mezőgazdasági ismeretek bővítése, szakmai tapasztalatcsere.
A “Magyarok ligete” fasor terveinek egyeztetése, véglegesítése, a fák melletti táblák elkészítése közös, kiscsoportos tevékenységként.
1. nap
FM KASZK Közép-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium
A “Magyarok ligete” fasor ültetése, az információs táblák kihelyezése, amely tevékenységet a hazai és külhoni tanulók együtt, kiscsoportos tevékenységként végeztek el. A programot megelőzően a Bercsényi iskola tanműhelyeinek meglátogatása történt, ismerkedés a tanulókkal. Szakmai tapasztalatcsere, biológiai ismeretek bővítése.
Az egynyári virágokból álló beültetés elkészítése közös tevékenységként az iskola kertjében. Ezt követően játékos városnézés a következő útvonalon: Kossuth Lajos tér, Szabadság tér, Széchenyi István tér, Szent István Bazilika, Erzsébet tér, Vörösmarty tér, Kossuth Lajos tér. Kertészeti ismeretek bővítése.
Testvériskolai filmfesztivál: A tanulók kisfilmeket készítenek el, amelyben bemutatják iskolájukat, saját magukat és a program keretében megvalósuló programokat. Az estén bemutatásra került a FM KASZK 4 iskolájának bemutatkozó videója. A film készítésének megvalósulása projektmódszerrel, a diákok önálló, tanár által mentorált tevékenységével történt. Projektmódszer elsajátítása.
1. nap
FM KASZK Dr. Szepesi László Mezőgazdasági és Erdészeti Szakképző Iskola és Kollégium
A háromszéki magyar települések fáinak elültetése és az információs táblák elkészítése, közösen végzett, kiscsoportos tevékenység, majd ezt követően a piliscsabai iskola és a Pázmáneum megtekintése történt. Kertészeti ismeretek bővítése.
Kirándulás Esztergomba a KASZK 4 tanulóinak részvételével. 19 külhoni, 24 itthoni tanuló közös előre tervezett kirándulása idegenvezetéssel. Bazilika, Párkányi séta, belvárosi séta.
Búcsúest, táncest. A külhoni és itthoni diákok közös búcsúestje, ahol sor került a 4 iskola által összeállított ajándékcsomagok átadására minden résztvevő részére (üdítők, póló). A vacsorát követően a piliscsabai iskola diákjai egy közös táncházzal készültek a külhoni diákok részére, melyen mind a 4 tagintézmény és az erdélyi csapat is részt vett.
1. nap
Hazautazás
A második utazás – magyar diákok Erdélyben
2015. április 25-29.
A második találkozás során elkészült termékek:
Székelyföld növényei – tavaszi herbárium elkészítése
Az utazáson résztvevő diákok túrázva felfedezték a térség növényvilágát, természeti kincseit és herbárium készítéséhez növényeket gyűjtöttek a tavaszi flórából. A növényeket közösen meghatározták, preparálták, majd minden növényről információs tablót készítettek. Ennek alapján mindkét iskola számára elérhető lesz egy székelyföldi herbárium, amely közvetlenül szolgálja az oktatást, mind a mezőgazdasági szakmákat tanulók, mind az általános természettudományi képzésben résztvevők számára is. Emlékfák ültetése révén gazdagodott az iskola környezete, és fejlődik a tanulók szakmai ismerete is a fásszárú növényekkel kapcsolatban.
1. nap
Apor Péter Líceum – Kézdivásárhely
A magyarországi diákok megérkezése a testvériskola kollégiumához. Vacsora és ismerkedés. Éjszakai városnézés Kézdivásárhelyen, történeti ismeretek, Gábor Áron történetének megismerése. Történelmi ismeretek bővítése.
1. nap
Csíkszereda, Nyerges-tető, Csíksomlyó, Bálványos
Koszorúzás a Nyerges-tetőn, Himnusz és Székely Himnusz közös eléneklése, történelmi események felidézése. Csíkszeredai Múzeum meglátogatása, városnézés, majd séta a Csíksomlyói kegytemplomhoz. Közben a helyi növényvilág feltérképezése, fajfelismerés, tavaszi herbárium készítéséhez növények gyűjtése. Ebéd Bálványoson, majd a borvízforrások megtekintése, természeti jelenség megismerése.
Szent Anna tó, Mohos tőzegláp
Szent Anna tó történetének és kialakulásának megismerése, növények gyűjtése a herbáriumba. Mohos tőzegláp megismerése, idegenvezetéssel az élővilág feltérképezése. Földrajz és mezőgazdasági ismeretek bővítése.
Kézdivásárhely
A helyi és vendégdiákok közös sporttevékenysége. Ostor használatának megtanulása.
1. nap
Orbai túra, útvonal: Gelence, Zabola, Kovászna, Tündérvölgy
A helyi növényvilág feltérképezése, fajfelismerés, tavaszi herbárium készítéséhez növények gyűjtése. Gelence: Templom és idegenvezetés, Zabola: Csángó múzeum meglátogatása, Kovászna: Pokolsár története, borvíz kóstolás, Mofeta látogatás, Tündérvölgy megismerése kisvasutas utazás, vízesés megtekintése. Történelmi ismeretek bővítése, földrajz és biológia ismeretek bővítése – mofeta és borvíz.
FM KASZK iskolák fáinak elültetése, ezt követően a helyi és vendégdiákok közösen elkészítették a tavaszi herbáriumot:
Vegyes (magyarországi és kézdivásárhelyi) tanulókból kialakított csoportokban a begyűjtött növényeket meghatározták és herbárium készítéséhez preparálták azokat, az egyes növényekből információs tablókat készítenek. Internetes keresés, növényhatározóból a növények beazonosítása. Biológiai ismeretek bővítése.
Bálványos
Az Apor Péter Líceum igazgatójának meghívása után a diákok a tanárokkal közösen részt vettek egy közös vacsorán az iskola Bálványos környékén található kirándulóhelyén. A diákok itt egy órás séta alkalmával felfedezték a környék növényvilágát, majd történeteket hallottak a környék állatvilágáról is. Biológia és földrajz ismeretek bővítése.
1. nap
Sepsiszentgyörgy
A Székely Nemzeti Múzeum, Lábas-ház, Vadászmúzeum megtekintése majd főtéri séta. Erdély növény és állatvilágának, történelmének további ismeretek bővítése.
Kézdivásárhely
A kézdivásárhelyi múzeum meglátogatása, az udvarterek, helyi épületek és emlékművek feltérképezése. Céhtörténeti múzeum megtekintése.
Búcsúest, táncház, közös éneklés a helyiek vezetésével. Az este folyamán sor került a testvériskolai filmfesztivál 2. fordulójára, amikor is bemutatásra kerültek az erdélyiek által készített iskolát bemutató filmek.
nap
1. nap Utazás Magyarországra
Értékelés
A hazautazást követő napokon kerültek mindenhol megrendezésre a ballagások, majd az azt követő héten kezdődtek az érettségik, így sajnos nem találtunk olyan napot, amikor ne zavartuk volna ezek megrendezését. A pénteki nap a vidéki tanulók miatt indokolt, így a leghamarabbi időpont a május 15-e volt.
Az értékelő órára május 15-én, egy pénteki napon került sor. A 4 iskola tanulói és kísérő tanárai a Bercsényi Miklós iskolában találkoztak, ahol a program egy közös főzéssel és sporttal kezdődött. Ezt követően a diákok megtekintették a közösen készített képeket, felelevenítették az élményeket, majd egy beszélgetésre került sor a tanulók és a kísérő tanárok részvételével, ahol megbeszélték az átélt tapasztalatokat, tanulságokat, és kitűztek közös célokat a jövőre nézve. A beszélgetéseket követően ismét közös játékra került sor, majd a tanulóknak lehetőségük volt az iskolában aludni, így ismét átélhették a közös táborozás élményét.
Az értékelő óra módszertana a közös megbeszélés és szóbeli reflexiók, tanulói önértékelések alkalmazása. Az értékelő órában (4 óra) a tanulók megbeszélik a közös élményeket, szakmai tapasztalatokat és közös célokat tűznek ki a jövőre nézve. Történtek áttekintése, tanulságok levonása, eredmények megfogalmazása, külhoni magyarsághoz tartozó ismeretek, az együttműködés során szerzett tapasztalatok iskolai keretek között történő megjelenítése.
Témanap megvalósítása
A 4 tagintézményben egyszerre valósítottuk meg a következő felépítésű témanapot. Mind a 4 tagintézményben egy-egy kisebb létszámú tanuló csoport (6-6 fő) képviselte a projektben résztvevő tanulókat. 1. Bevezető tájékoztató az iskola tanulói számára a projektről, annak célkitűzéseiről, megvalósításáról. (iskola vezetésének tagja) 2. A program során készített fényképekből és videó felvételekből készített 20 perces kisfilm megtekintése. 3. Kézdivásárhelyről szóló előadás. 4. Erdély bemutatása. 5. A projekt során megvalósított termékek bemutatása 1-1 külön teremben, amelyek egész nap során látogathatóak voltak és ott az érdeklődők részletesen megismerhetik a tervezés, előkészítés, kivitelezés menetét, valamint betekintés nyerhettek a dokumentálás révén a részletes munkába is.
HAT-18-02-0417
Projekt összefoglalása:
A projekt egyértelmű eredménye a két iskola és a diákok közötti kapcsolatfelvétel és az azóta is ápolt kapcsolattartás. A diákok hamar szoros barátságokat kötöttek és várták, hogy a második úton vendégül láthassák a külhoni diákokat. Rengeteg tapasztalatot szereztek,ismereteik bővültek és a média által közölt információkat megélték. Az itthoni diákok megismerhették a külhoni helyzeteket, megismerték az ottani magyarságot, szokásaikat, történetüket. Az ez idáig csak a könyvekben tanultakat most olyan emberek szájából hallhatták, akik maguk is átéltek nehéz időket. A külhoni csoportban utazók közül Magyarországon még csak páran jártak, és akkor sem Budapesten.Hihetetlen volt látni a rácsodálkozásukat a hatalmas városra, nem tudták elképzelni a méreteit. Nagy élmény volt számukra a tömegközlekedés, különösen a metró, a mozgólépcső és a BKV hajó. A kinti tanárokkal egyeztetve alkottuk meg az itteni programjukat és próbáltuk a lehető legtöbb dolgot beleilleszteni.
HAT-17-04-2017-00015
Szakmai beszámoló
HAT-17-04 Kárpátaljai akcióprogram
Pályázati azonosító: HAT-17-04-2017-00015
Támogatást igénylő intézmény/szervezet, utazók típusa diákok
Támogatást igénylő neve: FM Közép-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
Kapcsolattartó (projektvezető) neve: Tóth Judit Emma
telefonszáma: 06 30 203 9576
e-mail címe: toth.judit@kaszk.hu
Partner intézmény neve: Jánosi Mezőgazdasági Líceum
címe: Ukrajna, Kárpátalja, 90233, Jánosi Templom út 12A
képviselő neve, beosztása: Sztec Marianna, igazgató
telefonszáma: 380314178388
e-mail címe: liceum.janosi@gmail.com
A partnerség rövid bemutatása:
2015-ben keződött el a kapcsolatfelvétel az iskolával, a 2015-ös Határtalan programot közösen valósítottuk meg. Fontos volt számunkra olyan mezőgazdasági iskola felkeresése, akikkel hasonló a szakmaterületünk, így esett a választás a Líceumra. Szerencsére barátságos fogadtatást kaptunk akkor és most is. A jövő évi pályázatot szintén velük tervezzük megvalósítani, a jól bevált programelemeket megtartva. Az adomány minden alkalommal egy hatalmas segítség és öröm volt látni, hogy a 2015-ben megvásárolt eszközöket és könyveket a mai napig használják. Az idei intézményvezető váltás kissé megnehezítette az előzetes szervezést, és a tavaszi járvány miatt kétséges volt, hogy meg tudjuk-e valósítani az utat, de szerencsére sikerült mindent a tervek szerint végrehajtani.
Projekt címe: Zrínyi Ilona nyomában
Megítélt támogatás összege (Ft): 3 214 000 Ft
Felhasznált támogatási összeg (Ft): 3 214 000 Ft
Adomány összege (Ft): 310 000 Ft
Tervezett felhasználása: A cél, az iskola informatikai felszerelésének bővítése, felújítása volt. Ennek eredményeképp lett vásárolva festékpatron, 4 alaplapelem, 10 db DDR2 1GB-os RAM, 1 db 2.1es hangszóró, 2 db alaplap, 1 db komplett asztali számítógép, 2 db DDR1 1 GB-os RAM, 1 db DDR1512 MB-os RAM.
Valamint 10 neonlámpa, 1 db vízszivattyú, 3 csaptelep és 10 méter műanyag cső.
Kötelező kommunikáció leírása, kommunikációs csatornák megnevezésével (honlapcím): www.kaszk.hu – a 4 iskola közös honlapja
I. utazás
A kiránduláson részt vett diákok száma: 24
Kísérőtanárok száma: 3
Utazás időpontja: 2018.03.05 2018.03.09
Napok száma: 5
Célország: Ukrajna
Települések: Beregszász, Jánosi, Munkács, Kisszelmenc, Ungvár, Szolyva, Beregszentmiklós
Tanulmányi kirándulás (programok) rövid bemutatása:
1.nap: Reggel a Műcsarnok melletti buszparkolóból indultunk a nagy útra. Rövid pihenőkkel viszonylag hamar értünk a Beregsurányi határátkelőhelyre. Sajnálatosan nem volt gyors a határátlépés, hiszen a magyar oldalon egy, az ukrán oldalon két órát kellett várakozni. E miatt a tervezettnél később értünk csak Beregszászra. Bejártuk Beregszász belvárosát, megnéztük a magyar főiskola, az Aranyoroszlánt, a Kárpátaljai Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat, a Zsinagóga, a Fedák Sári emlékház. Ezután elfoglaltuk szállásunkat, ahol vacsora után mindenki fáradtan tért nyugovóra.
2. nap: Reggeli után Munkács városával ismerkedtünk: a Rákócziak nyári rezidenciájával, a Fejér-házzal, a szecessziós stílusú városházával, Munkácsy Mihály szülőházának emlékét őrző emléktáblával, illetve megtekintettük a világhírű festő mellszobrát. Ezt követően felkapaszkodtunk a Zrínyi Ilona és II. Rákóczi Ferenc által halhatatlanná vált munkácsi várba.
3.nap: Utazás Ungvárra, a megyeszékhelyre, közben kitérőt tettünk a kettészelt faluba Kisszelmencre. Az ungvári várban Bercsényi Miklós és II. Rákóczi Ferenc korát idéztük fel. Ezután átsétáltunk a szomszédságban létrehozott skanzenbe, ahol Kárpátalja XVIII-XIX. századi népi építészetét bemutató tárlat található. Sétáltunk a belvárosban, ahol volt egy kis szabadidő, majd az Ung folyón keresztül ívelő sétáló hídról gyönyörködhetünk Európa leghosszabb (2,2 km) hársfasorának látványában. Ungvárt éppen csak elhagyva meglátogattuk a gerényi görög katolikus templomot.
4.nap: Reggeli után indultunk el Szolyvára, ahol koszorúztunk a sztálini terror áldozatainak emlékparkjában. Visszafelé haladva megálltunk Beregszentmiklóson, ahol megtekintettük a magántulajdonban lévő és adományokból épülő, szépülő várkastélyt. Fantasztikus kastélybejárásban volt részünk, nagyszerű történeteket hallhattunk. Visszatérve a szállásra társasjáték délutánt tartottunk.
5.nap: Reggeli után elbúcsúztunk vendéglátóinktól. Beregszászon még volt lehetőség az utolsó vásárfiák megvásárlására és ellátogattunk a Beregi múzeumba, ahol érdekes és mindenre kiterjedő tárlatvezetést kaptunk. A határon újfent nem volt szerencsénk, hosszan várakoztunk. Este érkeztünk meg Budapestre.
II. utazás (diákok utazása esetén kitöltendő)
A kiránduláson részt vett tanulók száma: 24
Kísérőtanárok száma: 3
Utazás időpontja (-tól… -ig): 2018.04.27 2018.05.01
napok száma: 5
Célország: Magyarország
települések: Budapest, Gödöllő
Tanulmányi kirándulás rövid bemutatása:
1.nap: A második utazás rögtön bonyodalommal kezdődött, mert egy új rendelkezésre hivatkozva – bár a csoport számára kiküldött busz megfelelt az előírásoknak – a buszt nem engedték be Ukrajnába. Gyors és hatékony ügyintézéssel sikerült megoldani, hogy a csoportot – lévén mindössze 10-12 km-re voltak a határtól – kiszállították a határra, ahol gyalog jöttek át és magyar oldalon szálltak buszra. Késő délután érkeztek meg Budapestre. A szállás elfoglalása után a két iskola diákjai találkoztak és még vacsora előtt rövid sétát tettek a szállás környékén.
2.nap: Reggeli után belevetettük magunkat a budapesti tömegközlekedésbe, majd megmásztuk a Gellért hegyet. A Gellért hegy után a Budai Várba sétáltunk, ahol szerencsénk volt elcsípni a Sándor palota előtti zenés őrségváltást. A Mátyás templom és a Halászbástya bejárása után lesétáltunk a Batthyányi térre. Ezután kései ebéd vagy korai vacsora következett az Oktogon Bisztróban. Nagy és első élmény volt számukra az All you can eat étterem. Vacsora után az Aranytíz színházterme várt minket, ahol megtekintettük a színház legújabb bemutatóját.
3.nap: A reggeli után ismét buszra ültünk. A délelőttöt a Kossuth téren kezdtük, ahol a csoport tagjai egy „Belvárosi kvíz” első kérdéseire válaszolva felfedezhették a teret. Ezután a Parlamentbe látogattunk. Megcsodálhattuk az Aranylépcsőházat, a Díszlépcsőt, a koronázási ékszereket és beülhettünk az ülésterem vörös bársonyszékeibe. A séta során látogatást tettünk a Szent István Bazilikában is. Végigsétáltunk a Duna Corson és a Duna parton haladva jutottunk vissza a Kossuth térre. Néhány kivétellel mindenki részt vett a fakultatív programként ajánlott eseményen, a Margitszigeti Zenélő kút záró előadásán.
4.nap: A Hősök terére mentünk, ahol a csoport megtekintette a Milleneiumi emlékművet és a Nemzeti pantheont. Röpke történelem órát tartottunk nemzeti nagyjainkról. Ezután az Andrássy úton sétálva idéztük fel az út történelmének eseményeit. Így jutottunk el a Bajcsy-Zsilinszky útra, ahol az ezen a hétvégén megrendezett „Nagy Futam” esemény paddockja volt. Tágra nyílt szemekkel és hatalmas lelkesedéssel vetette bele magát a csoport a versenyautók világába és az időről megfeledkezve gyönyörködtek, fotózkodtak az autókkal. A nagy melegben jól esett egy fagyi, majd bevettük magunkat a Margitszigetre, ahol a csoportot 4 felé osztva egy – már a délelőtt folyamán előkészített – sziget megismerési játék várt rájuk. A játék során végigjárhatták és megismerték a Margitsziget rejtelmeit, nevezetességeit. A nagy séta és hőség után mindenkinek jól esett a vacsora. Vacsora után már csak egy hűsítő zuhany és az alvás volt a kívánsága a csoportnak.
5.nap: Reggeli után a csoport elhagyta a szállást és Gödöllő felé vették az irányt. Itt még megtekintették a Grassalkovich kastélyt. Rövid megszakításokkal utaztak a határig, ahol 3 órát várakoztak. Késő este ért a csoport Jánosiba.
HAT-16-06-0006
Határtalan program – HAT-16-06-0006
Beszámoló
Kérjük, foglalja össze a projekt legfontosabb eredményeit, tapasztalatait (max. 2000 karakter szóközzel)
A projekt egyértelmű eredménye a két iskola és a diákok közötti kapcsolatfelvétel és az azóta is ápolt kapcsolattartás. A diákok hamar szoros barátságokat kötöttek és várták, hogy a második úton vendégül láthassák a külhoni diákokat. Rengeteg tapasztalatot szereztek, ismereteik bővültek és a média által közölt információkat megélték. Az itthoni diákok megismerhették a külhoni helyzeteket, megismerték az ottani magyarságot, szokásaikat, történetüket. Az ez idáig csak a könyvekben tanultakat most olyan emberek szájából hallhatták, akik maguk is átéltek nehéz időket. A külhoni csoportban utazók közül Magyarországon még csak páran jártak, és akkor sem Budapesten. Hihetetlen volt látni a rácsodálkozásukat a hatalmas városra, nem tudták elképzelni a méreteit. Nagy élmény volt számukra a tömegközlekedés, különösen a metró, a mozgólépcső és a BKV hajó. A kinti tanárokkal egyeztetve alkottuk meg az itteni programjukat és próbáltuk a lehető legtöbb dolgot beleilleszteni.
Amennyiben a tervezett programhoz képest változás történt, kérjük ennek leírását és rövid indoklását. (max. 2000 karakter szóközzel)
A programokban jelentős változás nem történt. A költségekben a helyszínek meglátogatása nem okozott változást. A Bercsényi Miklós Élelmiszeripari iskolában tettünk látogatást ahol a tanműhelyek által gyártott termékekből kóstolót és ajándékot is kaptak. A külhoni diákok mindegyike rendelkezett magyar vagy ukrán útlevéllel így az erre számolt költségkeretet átcsoportosítottuk az étkezés és az utazás finanszírozására.
Az eredetileg budapesti helyszíni lakhatást módosítanunk kellett a kollégiumaink feltöltöttsége miatt, emiatt a közlekedés költségei növekedtek.
Mivel 2016. október 27-én, a csoport elutazásának a napján tartotta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az I. Agrárgazdasági Pályaválasztási kiállítását, a csoport itt töltött idejét egy nappal sikerült meghosszabbítanunk. A programon megismerkedhettek a magyar szakképzéssel, a duális rendszerrel és a nemzetközi lehetőségekkel is.
Az utazás kezdő időpontja: 2016. október 10.
A hazaérkezés időpontja 2016. október 13.
Az utazás időtartama 4 nap
Utazásban résztvevők száma (utazó személyek száma összesen) 54
Amennyiben diákok utaznak részt vevő kísérők száma 6
Az adomány összege 200 000 Ft
Az adomány felhasználása (max. 3000 karakter szóközzel)
Az adományt készpénzben adtuk át, melyet a külhoni iskola vezetése legmegfelelőbben használt fel. A külhoni partnerrel történt előzetes egyeztetések során kiderült az, hogy az iskola adminisztrációs felszereltsége nem megfelelő. Az iskola a megkapott adományt célszerűen, az előzetesen megbeszéltek alapján használta fel, melyről folyamatos egyeztetések folytak. A FM KASZK 4 iskolájának diákjai, tanárai és technikai dolgozói összesen 200 000 Ft adományt gyűjtöttek össze, melyet az iskola egy színes fénymásoló gép megvásárlására fordított.
Adományozáson kívüli segítésnyújtás (max. 3000 karakter szóközzel)
Minden olyan program, amin a külhoni diákok Budapesten részt vettek az iskola segítségnyújtása volt a Kárpátaljaiak felé. Ezek voltak: Gödöllő kastély meglátogatása, Parlament látogatás, utazás új típusú vonattal. Olyan színes és szakmailag is gazdag programot sikerült a diákoknak összeállítanunk, hogy a mai napig hálásak és egy életre szóló élménnyel gazdagodtak, nem beszélve a megkötött barátságokról és a kialakult kapcsolatról a két iskola között.
A külhoni diákok ajándékcsomagot kaptak, melyben iskolánk által gyártott termékek voltak. A külhoniak látogatása során a DÖK képviselői rengeteg városi és helyismereti kvízzel készültek, melyek mindegyikével az általános műveltségük is fejlődött.
Vállalt sajtómegjelenések száma 7
Vállalt sajtómegjelenések formája Iskolai honlap, facebook oldalak
Az első utazás időpontja, 1. nap 2016. október 10. hétfő
Az első utazás helyszíne, 1. nap Budapest – Beregszász – Csetfalva – Técső
Az első utazás programjának rövid leírása 1. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Kora reggel a Felvonulási tér buszparkolójából indultunk a nagy útra. Rövid pihenőkkel viszonylag hamar értünk a Beregsurányi határátkelőhelyre. Sajnálatosan nem volt gyors a határátlépés, hiszen a magyar oldalon is egy, az ukrán oldalon is egy órát kellett várakozni. E miatt a tervezettnél később értünk csak Beregszászra. Bejártuk Beregszász belvárosát (a magyar főiskola, az Aranyoroszlán, a magyar színház, a Zsinagóga, a Fedák Sári emlékház). Következő állomásunk Csetfalva volt, ahol a templom gondnoka kimerítő és érdekes előadást tartott a református fatemplom és az új, modern, római és görög katolikusok által is használt templomról. Utunkat folytatva Nagyszőllösre értünk, ahol sajnálatos módon nem tudtuk megtekinteni a Perényi kastélyt. Az idő előrehaladtával, és mert elkezdett esni az eső Huszton csak áthaladtunk. Így érkeztünk meg Técsőre. Megismerkedtünk vendéglátóinkkal, elfoglaltuk a szállásunkat. Vacsora után mindenki fáradtan tért nyugovóra.
Az első utazás időpontja, 2. nap 2016. október 11. kedd
Az első utazás helyszíne, 2. nap Técső – Szinevéri Nemzeti Park – Iza – Técső
Az első utazás programjának rövid leírása 2. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Reggeli után csoportunk kiegészült a helyi diákokkal és együtt elindultunk a Szinevéri Nemzeti Parkba. Lassabban haladtunk a tervezettnél, mert – bár számoltunk az ukrajnai utak állapotával – ez az útvonal sem fejlettebb, mint a tavaly megismert Munkács-Ungvár irányú utak. A Nagyág folyó völgyében haladtunk keskeny, kanyargós utakon. Az időjárással szerencsénk volt, mert ugyan esőt és hideget, esetlegesen még havat is jósoltak a helyi meteorológusok, mire felértünk a Nemzeti Parkhoz gyönyörűen kisütött a nap és meleg lett. A Nemzeti Parkban közösen mentünk fel a Szinevéri tóhoz, ahol aztán mindenki a kedve szerint tölthette a napját a csodás fenyvesek között. Volt, aki a gyalogtúrát választotta, volt, aki lovagolt, volt, aki tutajozott a kissé alacsony vízállású tavon. És volt, aki a helyi őstermelők méz és sajtkészletét, szárított gomba termését pusztította. Miután mindenki elfáradt, újra buszra ültünk és visszaindultunk Técsőre. Az út során még megálltunk Izán és megcsodáltuk a szinte csak kosárfonásból élő lakosság művészi tevékenységét. Mikor visszaértünk a szállásunkra mindenkinek jól esett a vacsora. Vacsora után lehetőség volt a helyi diákokkal tovább ismerkedni. Kimerülten, de élményekben gazdagon került ágyba mindenki.
Az első utazás időpontja, 3. nap 2016. október 12. szerda
Az első utazás helyszíne, 3. nap Técső – Terebesfejérpatak – Kőrösmező – Técső
Az első utazás programjának rövid leírása 3. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Reggeli után elindultunk Terebesfejérpatakra, Európa közepére. Megtekintettük az emlékművet és a kézműves árusok portékáját. Ezután folytattuk utunkat Kőrösmezőre. Itt megnéztük a pravoszláv templomként működő fatemplomot és megismerkedtünk a hucul néphagyományokkal a helyi néprajzi múzeumban. Visszaindulva Técsőre megálltunk a Fekete – és a Fehér-Tisza találkozásánál és elsétáltunk egy közelben húzódó Árpád bunkerhez is. Sajnos ez utóbbi állapota nem azt mutatta, amivel érdeklődésünket felcsigázták, így az ott talált rendkívül szemetes, bedőlt oldalú betonbunker komoly csalódás volt. Délutánra – estére nagyon szeles, hideg lett az időjárás, így átfagyva és fáradtan érkeztünk meg Técsőre. A vacsora és a meleg erőt öntött a társaságba, így lefekvés előtt még egy kis kosárlabdázásra is jutott energia.
Az első utazás időpontja, 4. nap 2016. október 13. csütörtök
Az első utazás helyszíne, 4. nap Técső – Visk – Szeklence – Huszt – Budapest
Az első utazás programjának rövid leírása 4. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Reggeli után látogatást tettünk az iskolában és megnéztük Técső nevezetességeit. Megkoszorúztuk a Hollósy Simon emlékhelyet. Visszatérve szállásunkra elbúcsúzva vendéglátóinktól elindultunk hazafelé. Elsőként Visken álltunk meg, ahol a helyi tájházat tekintettük meg. A következő állomás Szeklence volt, ahol a görög katolikus pap mutatta meg nekünk az éppen renoválás alatt lévő középkori fatemplomot és a mellette álló, nem olyan rég elkészült új templomot. Az időjárás sajnálatos módon megakadályozta, hogy csapatunk bevegye a huszti várat, de egy belvárosi sétára volt lehetőség. Az út során rengeteg ortodox templomot láttunk és a gyerekeket nagyon érdekelte ez a téma. Így Huszton bemehettünk a helyi templomba. A gyerekeket nagyon megfogta a hangulat és a másféle szokások megismerésének lehetősége. Sétánkat befejezve már a határ várt minket. A határon újfent nem volt szerencsénk, hosszan várakoztunk. Este érkeztünk meg Budapestre.
A második utazás időpontja, 1. nap 2016. október 24. hétfő
A második utazás helyszíne, 1. nap Técső – Vác
A második utazás programjának rövid leírása 1. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
A külhoni diákcsoport korán reggel indult el Técsőről. A határ az ő útjukat is megnehezítette, mert több mint 4 órát várakoztatták őket. Ennek eredményeként elcsigázva és késő délután érkeztek meg Vácra. A két iskola diákjai találkoztak és még vacsora előtt rövid sétát tettünk Vác belvárosában. Megnéztük a Diadalívet, voltunk a Duna parton, megtaláltuk Técső fáját a testvérvárosok által ültetett parkban, megcsodáltuk a Nagytemplomot és meghallgattuk a harangjátékot a Városháza előtt.
A második utazás időpontja, 2. nap 2016. október 25. kedd
A második utazás helyszíne, 2. nap Budapest, Vác
A második utazás programjának rövid leírása 2. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Reggeli után vonattal mentünk Budapestre. A diákok megtapasztalhatták a „tömeg” érzését. A vonatút nagy élmény volt, mert az új típusú elővárosi vonat nagy sikert aratott a gyerekek között. Az automatizált ajtók, a csendes üzemmód, a konnektor, a wifi. A nyugati pályaudvarra érkeztünk, ahonnan besétáltunk a Kossuth térre. A tér le volt zárva, mert delegációt vártak, viszont ennek köszönhetően a teljes díszszázad ki volt vezényelve és ott parádézott a téren. Egy gyors kvízjáték eredményeként a gyerekek felfedezhették a tér rejtett zugait. Innen folytattuk sétánkat tovább a belvárosban. Végigsétáltunk a Szabadság téren, megnéztük kívül – belül a Bazilikát, a Vörösmarty teret, a Duna-korzót, a Váci utcát és Duna parton érkeztünk vissza a Kossuth térre. Ekkor már fáradt és éhes volt mindenki, így senki nem bánta, hogy még egy kicsit kellett sétálni, hisz az étteremhez mentünk. Nagy élmény volt számukra az All you can eat étterem. A bőséges ebéd és a meleg hatására mindenki elálmosodott. De menni kellett tovább, hiszen vártak bennünket a Parlamenti látogatóközpontban. Mire a Parlamentből kijöttünk már kezdett sötétedni, így visszasétálva a Nyugati pályaudvarra visszavonatoztunk Vácra, ahol megvacsoráztunk.
A második utazás időpontja, 3. nap 2016. október 26. szerda
A második utazás helyszíne, 3. nap Budapest
A második utazás programjának rövid leírása 3. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Ismét vonattal érkeztünk Budapestre. Ezen a napon Budapest tömegközlekedésével is megismerkedhettek vendégeink. A nap folyamán lehetőségük nyílt használni Budapest majdnem összes tömegközlekedési eszközét (busz, trolibusz, villamos, metro, földalatti, BKK hajó). Ennek megfelelően a pályaudvarról villamossal és busszal jutottunk el a Gellért hegy lábához, amit aztán meg is másztunk. A Gellért hegy után a Budai Várba sétáltunk, ahol szerencsénk volt elcsípni a Sándor palota előtti zenés őrségváltást. A Mátyás templom és a Halászbástya bejárása után ebédelni tértünk. Az ebéd a kimerítő délelőtt után megint csak jólesett már mindenkinek. Ebéd után az Andrássy úton sétálva jutottunk el a Hősök terére, majd a Városligetbe. A Városligetben társaságot 4 csapatra osztottuk, minden csapat kapott budapesti diákkísérőt és az ő felügyeletükkel kellett a megadott kérdésekre megtalálni a válaszokat a liget bebarangolásával. A játék végeztével még volt idő hajókázni a Dunán és így megcsodálni a már kivilágított Duna partot. Partra szállás után siettünk a vonathoz, hogy még időben elérjük a vacsorát. Visszaérve Vácra néhány diáknak már vacsorázni sem volt ereje.
A második utazás időpontja, 4. nap 2016. október 27. csütörtök
A második utazás helyszíne, 4. nap Vác, Budapest
A második utazás programjának rövid leírása 4. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
Reggeli után a csoport részt vett a Táncsics Mihály Mezőgazdasági iskola nyílt napján és megtekintették, az iskolában történő szakmai munkát. Ezután az iskola buszával Budapestre utaztunk, a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari iskolába, ahol részt vettünk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett pályaválasztási kiállításon. Azért találtuk hasznosnak ennek a programelemnek a beemelését, mert a külhoni diákok nagy része Magyarországon tervezi a továbbtanulást és már most is gazdálkodással foglalkoznak. Ennek a délelőttnek a keretében megismerkedhettek a magyarországi agrár-továbbtanulási és elhelyezkedési lehetőségekkel. Megtekintették az iskolát és a tanműhelyeket. Belekóstoltak a diákok által előállított termékekbe. Ebéd után az iskola busza elvitt minket a Fővárosi Levéltárba, ahol bevezettek minket a levéltári – történészi kutatómunka rejtelmeibe. A délután folyamán lehetőség nyílt egy kis vásárlásra, nézelődésre a West Endben. Vonattal tértünk vissza Vácra, ahol a vacsora után a gyerekek ping-pong csatát vívtak a helyi kollégistákkal. A győzelem mámorával tért mindenki nyugovóra.
A második utazás időpontja, 5. nap 2016. október 28. péntek
A második utazás helyszíne, 5. nap Gödöllő – Técső
A második utazás programjának rövid leírása 5. nap (max. 5000 karakter szóközzel)
(Bár az eredeti tervek szerint az út 4 napos volt, de azzal, hogy be lett iktatva Agrárgazdasági Kamara Pályaválasztási Kiállításának megtekintése, egy nappal kitoltuk a külhoni diákok itt tartózkodását. Ehhez kellett a buszos cég rugalmassága és az, hogy meg tudtuk oldani plusz költségek nélkül) Reggeli után a csoport az iskolában búcsút vett magyarországi társaiktól és hazaindultak. Gödöllőn még megtekintették a Grassalkovich kastélyt, megebédeltek. Rövid megszakításokkal utaztak a határig, ahol ismét sokat várakoztak. Késő este ért a csoport Técsőre.
Programban részt vevők száma összesen 54
Programban részt vevő diákok száma összesen 48
ebből kárpátaljai diákok száma: 24
Programban részt vevő kísérők száma összesen 6
Adomány összege 200000 Ft
HAT-15-02-0014
A program rövid összefoglalása
A projekt egyértelmű eredménye a két iskola és a diákok közötti kapcsolatfelvétel és az azóta is ápolt kapcsolattartás. A diákok hamar szoros barátságokat kötöttek és várták, hogy a második úton vendégül láthassák a külhoni diákokat. Rengeteg tapasztalatot szereztek, ismereteik bővültek és a média által közölt információkat megélték. Az itthoni diákok megismerhették a külhoni helyzeteket, megismerték az ottani magyarságot, szokásaikat, történetüket. Az ez idáig csak a könyvekben tanultakat most olyan emberek szájából hallhatták, akik maguk is átéltek nehéz időket. (Egy esti beszélgetés során mesélték diákjaink: Elmondták, hogy beszélgetés során megkérdezték egy külhoni lánytól, hogy mennyi az átlagkereset. A lány mondta, hogy kb. 1200 hrivnya. Kérdezték: Hetente? Megkapták a választ: Havonta! Nem merték elmondani nekik, hogy szinte mindenkinek 8-900 hrivnya van a zsebében erre a 4 napra. Elcsendesedtek. Végiggondolták, hogy mi lesz, ha ezek a gyerekek megérkeznek Magyarországra, ahol egy Kóla 400Ft, egy Kürtöskalács 1000Ft – lévén Adventi időszak lesz. Eldöntötték – ha kell, adnak be pénzt, de –, ha jönnek, akkor adjunk meg nekik mindent, hogy azt a kevéske pénzt, amit magukkal hoznak, ne ilyen dolgokra kelljen költeniük.) A külhoni csoportban utazók közül Magyarországon még csak páran jártak, és akkor sem Budapesten. Hihetetlen volt látni a rácsodálkozásukat a hatalmas városra, nem tudták elképzelni a méreteit. Nagy élmény volt számukra a tömegközlekedés, különösen a metró, a mozgólépcső és a BKV hajó (ezeket az iskola önköltségből finanszírozta). A kinti tanárokkal egyeztetve alkottuk meg az itteni programjukat és próbáltuk a lehető legtöbb dolgot beleilleszteni. Külön kérés volt, hogy menjünk moziba. Nekik még nem volt részük magyarra szinkronizált mozifilm élményben. A negyedik nap reggelén nem is akartak hazaindulni. (A négy nap során többször hallottuk azt a mondatot: Most ébren vagyok, vagy csak álmodom! – és nem csak a gyerekek szájából!)
A tervezett programhoz képest eszközölt változások
A programokban jelentős változás nem történt, azonban az eredetileg tervezetthez képest kevesebb helyet sikerült meglátogatni, melynek oka a nem tervezett útviszonyok és a határon töltött várakozási idő. A költségekben a helyszínek meglátogatása nem okozott változást. A második út programjában azért eszközöltünk változásokat, mert a kialakult utazócsoport tagjai még nem jártak Budapesten, ezért kérték, ha lehet, akkor minél több időt töltsünk a fővárosban, és hogy a váci városnézés és az ottani tagiskolánk megtekintése helyett inkább a Sződligeten lévő iskolai tangazdaságot látogatnák meg, ami egyébként is jobban kapcsolódik a szakképzésükhöz (tervezik mezőgazdasági gépész képzés újraindítását), kíváncsiak voltak a magyar szakképzési lehetőségekre esetleges továbbtanulás, szakmai gyakorlat céljából. A Varga Márton iskola kertészete helyett jobban érdekelte a gyerekeket az élelmiszeripar, emiatt a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari iskolában tettünk látogatást ahol a tanműhelyek által gyártott termékekből kóstolót és ajándékot is kaptak. A külhoni diákok mindegyike rendelkezett magyar vagy ukrán útlevéllel így az erre számolt költségkeretet nem használtuk ki, ennek visszafizetéséről gondoskodtunk. A másik fő változás a szállásra tervezett költségekben volt, mivel a budapesti kollégiumunkban sikerült elszállásolni a külhoni diákokat, ezt a költségkeretet nem használtuk ki, az összeg visszafizetéséről gondoskodtunk. A programváltoztatások fő oka az első utazáson tett tapasztalatcsere volt, mivel az előzetes kommunikáció nehézségekbe ütközött, a személyes találkozás után sikerült a programot véglegesen a külhoniak igényei szerint a legtökéletesebbre kialakítani a főbb programpontok sérülése nélkül.
Magyar diákok Kárpátalján
Az utazás kezdő időpontja: 2015. november 7.
A hazaérkezés időpontja 2015. november 10.
Az utazás időtartama 4 nap
Utazásban résztvevők száma (utazó személyek száma összesen) 27
Amennyiben diákok utaznak részt vevő kísérők száma 3
Az adomány összege 300 000 Ft
Az adomány felhasználása
Az adományt készpénzben adtuk át, melyet a külhoni iskola vezetése az oktatási profilnak legmegfelelőbben használt fel. A cél, az iskola informatikai felszerelésének bővítése, felújítása volt. Ennek eredményeképp lett vásárolva festékpatron, 4 alaplapelem, 10 db DDR2 1GB-os RAM, 1 db 2.1es hangszóró, 2 db alaplap, 1 db komplett asztali számítógép, 2 db DDR1 1 GB-os RAM, 1 db DDR1512 MB-os RAM. Valamint 10 neonlámpa, 1 db vízszivattyú, 3 csaptelep és 10 méter műanyag cső.
A külhoni partnerrel történt előzetes egyeztetések során kiderült az, hogy az iskola informatikai felszereltsége nem megfelelő az új típusú oktatási módszerek kihasználásához, így ezek fejlesztésére helyezték a fő hangsúlyt. Cél a tanulók önálló online munkájának, kutatásának a segítése illetve számítógépes ismereteik kibővítése volt. Az iskola a megkapott adományt célszerűen, az előzetesen megbeszéltek alapján használta fel, melyről folyamatos egyeztetések folytak. A FM KASZK 4 iskolának diákjai, tanárai és technikai dolgozói összesen 300 000 Ft adományt gyűjtöttek össze.
Adományozáson kívüli segítésnyújtás
Az eredetileg tervezett összeget 100 000 Ft- al bővítettük és igyekeztünk a szakmai eszmecserén keresztül is segítséget nyújtani a tanulóknak. Minden olyan program, amin a külhoni diákok Budapesten részt vettek az iskola segítségnyújtása volt a Kárpátaljaiak felé. Ezek voltak: Gödöllő kastély meglátogatása, 3D mozi, BKV hajó, BKV utazások, Parlament látogatás, utazás új típusú vonattal. Olyan színes és szakmailag is gazdag programot sikerült a diákoknak összeállítanunk, hogy a mai napig hálásak és egy életre szóló élménnyel gazdagodtak, nem beszélve a megkötött barátságokról és a kialakult kapcsolatról a két iskola között.
A külhoni diákok ajándékcsomagot kaptak, melyben iskolánk által gyártott termékek, térképek, póló volt megtalálható. Egy délelőttön tartottunk Agrár Fórumot és a könyvtáruk részére rengeteg szakmai és szépirodalmi könyvet vittünk, melyben a buszos cég is nagy segítségünkre volt.
A külhoniak látogatása során a DÖK képviselői rengeteg városi és helyismereti kvízzel készültek, melyek mindegyikével az általános műveltségük is fejlődött.
Vállalt sajtómegjelenések száma 7
Vállalt sajtómegjelenések formája Iskolai honlap, facebook oldalak
Az első utazás időpontja, 1. nap 2015. november 7. szombat
Az első utazás helyszíne, 1. nap Budapest – Beregszász – Jánosi
Az első utazás programjának rövid leírása 1. nap
Reggel az iskola kollégiumától indultunk a nagy útra. Rövid pihenőkkel viszonylag hamar értünk a Beregsurányi határátkelőhelyre. Sajnálatosan nem volt gyors a határátlépés, hiszen a magyar oldalon egy, az ukrán oldalon két órát kellett várakozni. E miatt a tervezettnél később értünk csak Beregszászra. Beregszászon az első utunk a Beregi múzeumba vezetett, ahol érdekes és mindenre kiterjedő tárlatvezetést kaptunk. A múzeum megnézése után találkoztunk a külhoni iskola vezetőivel, akikkel bejártuk Beregszász belvárosát (a magyar főiskola, az Aranyoroszlán, a magyar színház, a Zsinagóga, a Fedák Sári emlékház). Ezután elfoglaltuk szállásunkat, ahol bemutatót kaptunk a Jánosi Líceum mindennapjairól Zsoldos László igazgató úr jóvoltából. Vacsora után mindenki fáradtan tért nyugovóra.
Az első utazás időpontja, 2. nap 2015. november 8. vasárnap
Az első utazás helyszíne, 2. nap Jánosi – Ungvár – Munkács – Jánosi
Az első utazás programjának rövid leírása 2. nap
Már utazásunk előtt nyilvánvalóvá vált, hogy programunkat át kell szerveznünk a várak, múzeumok nyitvatartási rendje miatt. Így alakult ki az a helyzet, hogy a külön-külön napra tervezett városlátogatásokat egy napra kellett sűríteni és látnivalókat is redukálni kellett. A korai reggeli után elindultunk Ungvárra. Lassabban haladtunk a tervezettnél, mert nem számoltunk az ukrajnai utak állapotával. Mire Ungvárra értünk szemerkélt az eső. Ennek ellenére városi sétával közelítettük meg a Várat. Mire a várat és a benne lévő múzeumot megnéztük, addigra az eső már erősen esett, így a bőrig ázástól megkíméltük a gyerekeket, a Skanzent csak a várfalról láttuk. Kissé csapzottan indultunk Munkácsra. Az időjárás megkönyörült rajtunk és szárító szélben túrázhattunk a várhegyre. A Vár és a múzeum megtekintése után átfagyva és fáradtan tértünk vissza Jánosiba. Este kedves műsorral vártak minket a helyi diákok. (Este megérkezett iskolánk főigazgatója Gál Ferenc az adománnyal, amit másnap reggeli után adott át Zsoldos László igazgató úrnak.)
Az első utazás időpontja, 3. nap 2015. november 9. hétfő
Az első utazás helyszíne, 3. nap Jánosi – Szolyva – Vereckei hágó – Jánosi
Az első utazás programjának rövid leírása 3. nap
Reggeli után csoportunk kiegészült a Jánosi Líceum diákjaival. Együtt indultunk el Szolyvára, ahol koszorúztunk a sztálini terror áldozatainak emlékparkjában. Ezután a Vereckei hágóra mentünk, ahol megemlékeztünk honfoglaló őseinkről és koszorút helyeztünk el az emlékműnél. A Himnusz eléneklése után az emlékmű mellett lévő kis esővédők alatt piknik gyanánt töltöttük el ebédünket. Sajnálatos módon az időjárás nem volt túl kedves hozzánk, mire felértünk a hágóhoz köd borította a vidéket. Az ebéd befejeztével kissé kitisztult a levegő, így néhányan visszamentek körbenézni. A visszafelé vezető úton megálltunk a Latorca partjánál egy sétára. Este a helyi diákok és tanárok a három nap alatt megszerzett tudásunk információs anyagából szerveztek vetélkedőt diákjaink számára, míg a kísérőknek szakmai alapú kötetlen borvacsorát szerveztek.
Az első utazás időpontja, 4. nap 2015. november 10. kedd
Az első utazás helyszíne, 4. nap Jánosi – Budapest
Az első utazás programjának rövid leírása 4. nap
Reggeli után látogatást tettünk a Líceumban. Agrárfórumot tartottunk a helyi diákok közreműködésével, majd megtekintettük az iskolát. Diákjainknak nagy élményt okozott, hogy kipróbálhatták a személygépkocsi vezető képzés oktató autóját egy 1500as Ladát. Az iskolától búcsút véve, megnéztük a település református és ortodox templomát. Ebéd után elindultunk haza.. A határon újfent nem volt szerencsénk, hosszan várakoztunk. Este érkeztünk meg Budapestre.
Külhoni diákok magyarországi látogatása
A második utazás időpontja, 1. nap 2015. december 1. kedd
A második utazás helyszíne, 1. nap Jánosi – Budapest
A második utazás programjának rövid leírása 1. nap
A külhoni diákcsoport korán reggel indult el Jánosiból. A határ az ő útjukat is megnehezítette, mert több mint 4 órát várakoztatták őket. Ennek eredményeként elcsigázva és késő délután érkeztek meg Budapestre. A szállás elfoglalása után a két iskola diákjai találkoztak és még vacsora előtt rövid sétát tettek a szállás környékén.
A második utazás időpontja, 2. nap 2015. december 2. szerda
A második utazás helyszíne, 2. nap Budapest
A második utazás programjának rövid leírása 2. nap
Ez a nap Budapestnek volt szentelve. Reggeli után belevetettük magunkat a budapesti tömegközlekedésbe, majd megmásztuk a Gellért hegyet. A Gellért hegy után a Budai Várba sétáltunk, ahol szerencsénk volt elcsípni a Sándor palota előtti zenés őrségváltást. A Mátyás templom és a Halászbástya bejárása után ebédelni tértünk. Nagy és első élmény volt számukra az All you can eat étterem. Ebéd után a Kossuth térre mentünk, ahol épp a díszőrségváltást vezényelték le. A Parlamenti látogatóközpontban kicsit átmelegedve újabb őrségváltásba botlottunk, a koronaőrök váltották egymást. (Szervezni se lehetett volna jobban.) Mire a Parlamentből kijöttünk már kezdett sötétedni. Rögtönzött kvízjátékkal értük el azt, hogy besötétedjen és a szép kivilágítást is megcsodálhassuk. Az már csak hab volt a tortán, hogy épp akkor kapcsolták fel a karácsonyfa fényeit. Tovább sétálva belevetettük magunkat a karácsonyi forgatagba. Megnéztük a Bazilikát, a Vörösmarty teret, a Duna-korzót, a Váci utcát. Akinek kedve volt és bátorsága tett pár kört a Budapest Eye-on. A hosszú séta után kicsit átfagyva értünk a moziba. Meglepetésnek szántuk a mozit és titokban is tudtuk tartani, így sikert arattunk. A fiatalok gyermeki kíváncsisággal tették fel a 3Ds szemüvegeket és „ijedtek” meg a látványtól. Későn, fáradtan érkeztünk vissza a szállásra, ahol nem volt gond az elcsendesítéssel.
A második utazás időpontja, 3. nap 2015. december 3. csütörtök
A második utazás helyszíne, 3. nap Budapest – Sződliget – Budapest
A második utazás programjának rövid leírása 3. nap
A diákok kérése volt, hogy ne Vácra menjünk az iskolát megtekinteni, hanem a Sződligeti tangazdaságba, így reggeli után a Nyugati pályaudvaron vonatra szálltunk. A vonatút szintén nagy élmény volt, mert az új típusú elővárosi vonat nagy sikert aratott a gyerekek között. Az automatizált ajtók, a csendes üzemmód, a konnektor, a wifi. A látogatás során a Táncsics Mihály Mezőgazdasági iskola szakképzésével is megismerkedhetek. Mivel tervezik a külhoni iskolában a hagyományos mezőgazdasági képzések újraélesztést, fontos találkozási pont és gondolatébresztő volt a program. A tangazdaság nehézgép parkja a fiúkat, az állatállománya a lányokat élénkítette föl. Visszatérve Budapestre rövid plázabejárási időt kaptak a West Endben. Csatangolás és ámuldozás után a Margitszigetre mentünk, ahol már hajnalban előkészítettük a délutáni játékot. A társaságot 4 csapatra osztva egy adott kérdéssort megválaszolva be kellett járniuk a szigetet a következő kérdéssorig. A játék végeztével a Batthyányi térre mentünk, ahonnan pazar látvány volt a szépen kivilágított Parlament. Itt szálltunk fel a BKV hajóra és hajóztunk vissza a pesti oldalra. Visszaérve a szállásra néhány diáknak már vacsorázni sem volt ereje.
A második utazás időpontja, 4. nap 2015. december 4. péntek
A második utazás helyszíne, 4. nap Budapest – Gödöllő – Jánosi
A második utazás programjának rövid leírása 4. nap
Reggeli után a csoport elhagyta a szállást és a Bercsényi Miklós Élelmiszeripari iskolába ment. Mi itt vártuk őket. Megtekintették az iskolát, a tanműhelyeket és a tanboltot. Belekóstoltak a diákok által előállított termékekbe. Felpakoltuk a buszra a nekik szánt könyveket. Az iskolában búcsút vettek magyarországi társaiktól és hazaindultak. Gödöllőn még megtekintették a Grassalkovich kastélyt, megebédeltek. Rövid megszakításokkal utaztak a határig, ahol 3 órát várakoztak. Késő este ért a csoport Jánosiba.
Programban részt vevők száma összesen 54
Programban részt vevő diákok száma összesen 48
ebből kárpátaljai diákok száma: 24
Programban részt vevő kísérők száma összesen 6
Adomány összege 300000 Ft
HAT-18-02-0409
Projekt összefoglalása:
A projekt egyértelmű eredménye a két iskola és a diákok közötti kapcsolatfelvétel és az azóta is ápolt kapcsolattartás. A diákok hamar szoros barátságokat kötöttek és várták, hogy a második úton vendégül láthassák a külhoni diákokat. Rengeteg tapasztalatot szereztek,ismereteik bővültek és a média által közölt információkat megélték. Az itthoni diákok megismerhették a külhoni helyzeteket, megismerték az ottani magyarságot, szokásaikat, történetüket. Az ez idáig csak a könyvekben tanultakat most olyan emberek szájából hallhatták, akik maguk is átéltek nehéz időket. A külhoni csoportban utazók közül Magyarországon még csak páran jártak, és akkor sem Budapesten.Hihetetlen volt látni a rácsodálkozásukat a hatalmas városra, nem tudták elképzelni a méreteit. Nagy élmény volt számukra a tömegközlekedés, különösen a metró, a mozgólépcső és a BKV hajó. A kinti tanárokkal egyeztetve alkottuk meg az itteni programjukat és próbáltuk a lehető legtöbb dolgot beleilleszteni.A program megvalósítása során számos szakmai tapasztalatcsere volt a diákok és a tanárok között is, a tangazdaságok meglátogatása pedig egy nagyon jó összehasonlítási alap is volt. A diákok tanultak egymástól és élvezték, hogy ez nemcsak egy kirándulás, de a szakmájukon belül is új ismereteket szereztek.A magyar kulturális programok során sok segítséget kaptunk a Pilisi Parkerdő Zrt-től.
Beszámoló
HAT-17-02-2017-00039
Szakmai beszámoló
HAT-17-02 Együttműködés szakképző iskolák között
Pályázati azonosító: HAT-17-02-2017-00039
Támogatást igénylő neve: FM Közép-magyarországi Agrár-szakképző Központ, Bercsényi Miklós Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
Kapcsolattartó (projektvezető) neve: Tóth Judit Emma
telefonszáma: 06 30 203 9576
e-mail címe: toth.judit@kaszk.hu
Projekt címe: Otthon Délvidéken
Megítélt támogatás összege (Ft): 3 232 100 Ft
Felhasznált támogatási összeg (Ft): 3 232 100 Ft
Partner intézmény neve: Mezőgazdasági Szakközépiskola
címe: 24300 Topolya, Szabadkai út sz.n.
képviselő neve, beosztása: Tóth Tibor
telefonszáma: igazgató
e-mail címe: poljoskola@tippnet.rs
A partnerség rövid bemutatása:
A kapcsolatot 2017 januárjában vettük fel, mielőtt a pályázatot elkezdtük megírni. Igyekeztünk iskolánkhoz hasonló profilú intézményt találni, akikkel hosszú távú együttműködést tudunk kialakítani. Az eddigi tapasztalatok alapján azt mondhatjuk ez sikerült is, 2018-ban újra együtt pályáztunk.
Előkészítő foglalkozás időpontja: 2018. október 2.
rövid bemutatása: Az előkészítő foglalkozást e-learning formában tartottuk, ugyanis a 24 résztvevő négy, helyileg különböző iskolából vett részt a programban. Erre a facebook csoport volt a legalkalmasabb, a résztvevők mindegyikét el tudtuk így érni, az előzetes teendőket, szervezendő feladatok átbeszélni.
Értékelő óra időpontja: 2018. október 20.
rövid bemutatása: Az értékelést a helyszínen végeztük az utolsó este. Ez egy jó alkalom volt arra, hogy mindenki személyes visszajelzéseket adhasson és kaphasson a programról, ebbe már a partnert is bevontuk. Ezek alapján kialakításra került a jövő évi program, a tapasztalatok alapján a fejlesztési igényeket is megfogalmaztuk.
Kötelező kommunikáció leírása, kommunikációs csatornák megnevezésével (honlapcím): www.kaszk.hu – a 4 iskola közös honlapja
Fakultatív programok rövid bemutatása (amennyiben vállalt): 2018. május 26-án a Táncsics Mihály iskolánk Tangazdasági Kiállításán (kb. 3000 résztvevő) kiállítást szerveztünk az utazáson készült képekből. A külhoni iskola számára két plakáttartó állványt is átadtunk, így ők is meg tudták valósítani a magyarországi élményekből készült bemutatót saját iskolájukban.
A tanulmányi kirándulást utazási irodán keresztül szervezte? nem
A projekt során elsajátított ismereteket/ készségeket/ kompetenciákat a részt vevő magyarországi diákok tanulmányaiba beszámította? igen
Arany Emlékévhez köthető programelem időpontja: 2018. október 18.
rövid leírás: Oromhegyesi Arany János Általános iskola meglátogatása, 2018. május 25. Országos Széchenyi Könyvtár meglátogatása
I. utazás
A kiránduláson részt vett tanulók száma: 24
Kísérőtanárok száma: 3
Utazás időpontja (-tól… -ig): 2017.10.17 2017.10.21
napok száma: 5
Célország: Szerbia
Települések: Szabadka, Topolya, Bajsa, Oromhegyes, Zenta, Újvidék, Pétervárad, Karlóca, Vojcsena farm, TRUZSINSZKI tanya, Óbecse, Bácskossuthfalva, Szeged
Tanulmányi kirándulás rövid bemutatása:
Első nap reggel Budapestről indultunk. Első állomásunk Szabadka volt. Bejártuk a belvárost (Városháza, Reich-palota, Kosztolányi szobrok, főtér). Következő állomásunk Palics volt, megtekintetük a tavat és szecessziós épületeket. Utunkat folytatva Topolyára értünk, ahol vendéglátóink bemutatták az az ottani mezőgazdasági iskolát. Ezután foglaltuk el a szállást a közeli Capriolo vendégházban. Másnap reggeli után az iskola tangazdaságát ismertük meg. Innen visszatérve bejártuk Topolya városát (múzeum, katolikus templom, ortodox templom, topolyai mesterséges tó), majd Oromhegyesre utaztunk, látogatást tettünk az Arany János iskolában és Oromon megkoszorúztuk az Arany János szobrot. Ezután Zentán megemlékeztünk a csatáról és városi sétát tartottunk. Este lehetőség volt a helyi diákokkal tovább ismerkedni. Harmadik nap Újvidékre indultunk. Felelevenítettük a történelmi vonatkozásokat, megmásztuk a péterváradi várat, megcsodáltuk a Fordított órát, a vár alatti katakombákat. Az eső miatt a város további nevezetességeit buszos városnézéssel fedeztük fel. Karlócára érve az eső elállt, így városnéző sétával tudtuk megközelíteni a város fölé magasodó Béke kápolnát, ahol a Karlócai békét megkötötték. Visszatérve Topolyára vidám társasjáték estet tartottunk. Negyedik napunk reggelén látogatást tettünk a Vojcsena tehenészetben. Innen a Truzsinszki szürkemarha tenyészetbe mentünk. Végigjártuk a karámokat és kedves vendéglátásban volt részünk. Ezután Óbecsére érkeztünk, a Dudenski „Fantas” kastélyba. Bácskossuthfalván kellemes délutánt töltöttünk itt a helyi történelem tanár vezetésével. Bejártuk a település nevezetességeit, a Kossuth szobrot, a református templomot, a Mikszáth emlékeket, az I. világháborús emlékművet és az iskolát. Este érkeztünk a szálláshelyre. Ötödik nap reggel elbúcsúzva vendéglátóinktól elindultunk hazafelé. Útba ejtettük Szegeden a Fogadalmi templomot, valamint volt idő egy kis városnézésre. Ezután Budapest felé indultunk, ahová az esti órákban érkeztünk meg.
II. utazás
A kiránduláson részt vett tanulók száma: 24
Kísérőtanárok száma: 3
Utazás időpontja (-tól… -ig): 2018.05.22 2018.05.26
napok száma: 5
Célország: Magyarország
települések: Budapest, Vác, Gödöllő, Zebegény
Tanulmányi kirándulás rövid bemutatása:
A külhoni diákcsoport reggel indult el Topolyáról. Első állomásuk Gödöllő volt, itt történetdús tárlatvezetésben volt részük a Grassalkovich kastélyban. Délután érkeztek meg Vácra. A két iskola diákjai sétát tettek Vác belvárosában. Megnéztük a Diadalívet, a Nagytemplomot és meghallgattuk a harangjátékot a Városháza előtt. Második nap Zebegényben megtekintették a trianoni emlékművet. A harmadik nap Budapest felfedezésével telt. Lehetőségük nyílt használni majdnem minden tömegközlekedési eszközt. Megmásztuk a Gellért hegyet, utána a Budai Várba sétáltunk. Meglátogattuk a várnegyedet és a Széchenyi könyvtárat. A délutánt a Kossuth téren kezdtük, ahol a csoport tagjai egy „Belvárosi kvíz” első kérdéseire válaszolva felfedezhették a teret. Ezután a Parlamentbe látogattunk. Megcsodálhattuk az Aranylépcsőházat, a Díszlépcsőt, a koronázási ékszereket. Egy belvárosi séta során látogatást tettünk többek között a Szent István Bazilikában is. Az estét a margitszigeti Zenélő kútnál zártuk, az utolsó vonattal érkezett Vácra a csoport. A negyedik napunkon nem úgy alakultak a dolgok, ahogy elterveztük. A délelőtt folyamán szabadfoglalkozás volt, melyet a WestEndben szerettek volna tölteni a fiatalok. Ekkor a csoport egyik tagja rosszul lett, a mentők kórházba vitték. Minden tervezett program szabadtéri volt, így programváltozást eszközöltünk. A lehetőségek korlátozottak voltak, a mozizás mellett döntöttek. Mire a film véget ért, már elérkezett az ideje, hogy visszatérjen a csoport Vácra, így vonatra szálltak. A kórházba került fiatal még mindig vizsgálatok alatt volt. Szerencsére nem találtak nála semmi problémát, őt autóval szállítottuk Vácra. Az utazás utolsó napján a külhoni diákok megtekintették a váci tagintézmény sződligeti tangazdaságában tartott hagyományos mezőgazdasági rendezvényét. Elkészítették a pályázat részét képező kiállítást, melyet az őszi utazás alkalmával készített fényképekből állítottak össze. Ezután hazaindultak,késő este ért a csoport Topolyára.
Létrehozott termék leírása
Mind a két utazás során számos csoportkép és a kultúrát, történelmet bemutató kép készült, melyből fotókiállítás készült. A délvidéki képekből és élményekből Magyarországon. A magyarországi képekből és élményekből pedig Topolyán (Délvidéken).
Egyéb megjegyzés:
A program megvalósítása során számos szakmai tapasztalatcsere volt a diákok és a tanárok között is, a tangazdaságok meglátogatása pedig egy nagyon jó összehasonlítási alap is volt. A diákok tanultak egymástól és élvezték, hogy ez nemcsak egy kirándulás, de a szakmájukon belül is új ismereteket szereztek.